Sürdürülebilir Ürün: Deri


Deri, insanlığın 7000'den fazla yıldır kullandığı en eski ve en çok kullanılan yenilenebilir kaynaklardan biridir. Hayvan derisinden yapılan deriler, ham deri olarak tabir edilir ve işlenir. Deri kendisi zamanla kuruyup sertleşebilir ancak işlenmiş ve tabiattan geçirilmiş olanlar uzun bir süre dayanıklı ve esnek kalabilir.

Araştırmalar, kullanıcıların çevresel sorunlar nedeniyle deri ürünlerini kullanmaktan çekindiklerini göstermektedir. Bu çekinceler, dünyanın sürdürülebilir deri ürünleri geliştirmesine yol açmıştır.

Sürdürülebilirlik nedir?

Oxford Sözlüğü'ne göre sürdürülebilirlik şu şekilde tanımlanmaktadır: Bir sürecin veya işletmenin doğal kaynakların uzun vadeli tükenmesinden kaçınarak sürdürülebilir olma derecesi.

Sürdürülebilirlik, insan hayatlarını sürekli kılarken üretim ve çeşitliliğin geliştirilmesine de referans olur. Örneğin, insanlar günlük ve endüstriyel yaşamın ihtiyaçlarını gelecek nesillerden "çalmadan" karşılamalıdır. Bu nedenle, sürdürülebilirlik genellikle dünya her geçen gün yaşlanıp kirlendiği için çevre dostu ürünler olarak adlandırılır. Özellikle son yıllarda, hükümetler çevre dostu ürünler için birçok yasa çıkarmaya başlamıştır.

Deri sürdürülebilirliği nedir?

Deri sürdürülebilirliği, kumaş endüstrisinde en çok tartışılan konulardan biridir. Günümüz tüketicileri çevresel sorunlara daha duyarlı hale geldikçe, üreticiler ürünleri için çevre dostu deri geliştirmeye çalışır. Bu tür derilere "eko-deri" denir ve bu deri türü sınırlı miktarda kimyasal içerir, bu da diğer deri türlerine kıyasla son kullanıcıların daha az kimyasala maruz kalmasını sağlar.

İkinci olarak, deri güçlü ve uzun ömürlü bir kumaştır ve son kullanıcılar birçok yıl boyunca giyebilir veya kullanabilirler. Tekstiller veya endüstriyel ürünlerle karşılaştırıldığında, deri daha uzun süre kullanılabilir. Tekstiller birkaç ay giyilirken, deriler deformasyon olmadan yıllarca dayanabilir. Ayrıca, hasarlı deri kısa bir sürede tamir edilebilir. Bu nedenle, uzun vadede, yaklaşık 50 ila 100 yıl arasında, deriler tekstiller veya plastiklere kıyasla daha sürdürülebilir bir ürün olarak kabul edilir.

Çevre dostu deri için sıkça sorulan sorular:

Eko-deri kaç yıl dayanır?
Standart derilerin 100 yıla kadar dayanabileceği düşünüldüğünde, tüketiciler eko derilerin dayanıklılığını öğrenme eğilimindedir. Standart deriler gibi, eko-deriler de 100 yıla kadar dayanıklıdır.

Sürdürülebilir deri sahte midir?
Sürdürülebilir terimi kullanıldığında, birçok kişi çevreye zarar vermemek için bazı yapay unsurların kullanıldığını düşünür. Ancak, deriler için sürdürülebilirlik, kimyasal maruziyetin azaltılması anlamına gelir. Sürdürülebilir deriler de gerçek, sahte değil.

Eko-deriden hangi ürünler yapılır?
Eko-deriler neredeyse tüm türde ürünlerin yapımında kullanılır. Bu ürünler ayakkabılar, çizmeler, çantalar, cüzdanlar, kemerler, aksesuarlar ve daha fazlası olarak sıralanabilir. Sonuç olarak, deriden yapılan herhangi bir şey, sürdürülebilir deriden yapılan da yapılabilir.

Deri kullanmanın avantajları

Deriler, tarih öncesi zamanlardan bu yana tercih edilen en önemli malzemelerden biri olmuş ve hayatımızın her alanında önemli bir yere sahiptir. Deriler özellikle moda alanında kullanılır: deri ceketler, palto, ayakkabılar veya diğer aksesuarlar yaygın olarak bulunur. Son kullanıcıların deri ürünlerini tercih etmelerinin nedenleri vardır.

  • Dayanıklılık

Deriler binlerce yıl dayanan son derece dayanıklı malzemelerdir. Ürüne yapay olarak müdahale edilmediği sürece, derilerin ömürleri yaklaşık 100 yıl veya daha fazladır. Bazı hasarlar deri ürünlere zarar verebilir ancak basit tamirlerle deriler yenilenebilir.

  • Nefes Alabilirlik

Nefes alabilirlik, derinin diğer malzemelerin üretemediği en özel özelliklerden biridir. Deriler nemini doğal olarak atabilir, bu da deriyi diğer malzemelerle karşılaştırıldığında eşsiz kılar. Nem atılması, özellikle ayakkabı gibi ürünler için hayati öneme sahip olabilir.

  • Su direnci

Günümüz tüketicileri ürünlerin özelliklerine daha bilinçli oldukları için, daha fazla avantajı olan ürünler ararlar. Özellikle yağmurlu günlerde, tüketiciler suya dayanıklı ceketler veya ayakkabılar ararlar. Deri de bu ürünlerden biridir. Plastikten yapılan yapay kumaşlarla karşılaştırıldığında, deri ürünlerin doğal bir su direnci seviyesi vardır.

  • Koruma

Deriler, standart kumaşlara kıyasla bıçaklar, iğneler veya diğer tehlikelere karşı yüksek koruma seviyesine sahiptir. Derilerin doğal bir koruması olduğundan, tüketiciler askeri amaçlar dahil olmak üzere deri ürünlerini tercih etmektedir. Örneğin, deriden yapılmış botlar ve eldivenler, yüksek koruma seviyesi nedeniyle askeri amaçlar için kullanılır.

  • Kolay temizlik

Güçlü temizleyiciler veya deterjanlarla temizlenmesi gereken diğer kumaşların aksine, deri ürünler ıslak bir bezle temizlenebilir. Deriler nefes alabilir olduğu için, yıkanmış olsalar bile derileri denemek zor değildir.

Deri yeni sürdürülebilir bir ürün olarak kabul edilir çünkü yüksek dayanıklılığa sahiptir. Dayanıklılığın yanı sıra, nefes alabilirlik, kolay temizlik, yüksek koruma seviyesi ve şık görünüm gibi avantajlar da derilerin sürdürülebilir ürünler olmasının diğer nedenleridir. Her insanın çevreye katkıda bulunması gerektiği düşünülmektedir. Bu nedenle, özellikle son yıllarda, eğitimin katkısıyla, tüketiciler sürdürülebilir ürünleri, markaların üretim süreçlerini, şirket politikalarını vb. araştırmaya başlamışlardır. Ürün araştırması yapıldıktan sonra, derilerin kendisi de sürdürülebilir olarak görüldüğü için, tüketicilerin deriden vazgeçmedikleri gözlemlenmektedir.


Example blog post
Example blog post
Example blog post